Wyposażenie:
- Mikroskop z przystawką FP-90 (Mettler-Toledo) do analizy termo-optycznej i DSC
- Spektrometr UV-VIS-NIR (Varian Inc. Carry 5000) (zakres 175 – 3300 nm) ze sferą całkującą
Parametry:
Aparat pracuje w zakresie 175 - 3300 nm. Jego wyposażenie obejmuje:
- sfera całkująca przeznaczona do pomiarów transmitancji i reflektancji próbek silnie rozpraszających światło,
- układ polaryzator/depolaryzator,
- przystawka do pomiarów reflektancji pod różnymi kątami,
- przystawka Peltier'a do pomiarów cieczy w zakresie temperatur 0-100°C,
- zestaw uchwytów i przesłon o różnych kształtach i wymiarach do pomiarów ciała stałego (płytki, folie, filmy),
- uchwyty do kuwet o różnej drodze optycznej (0.1 - 100 mm),
- transporter masy do analizy transmitancji materiałów heterogenicznych (rozdzielczość przestrzenna 1 mm)
- Spektrofluorymetr FLS980 (Edinburgh Instruments) sprzężony z inwersyjnym mikroskopem optycznym (TE2000-U)
Aparatura została zakupiona w ramach projektu pt. „Laboratorium mikro-spektrofluorymetrii” finansowanego w ramach konkursu nr RPLD.03.01.00-1/12 z Działania III.1 Wsparcie jednostek B+R, Osi priorytetowej III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Projekt współfinansowany w 50% ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Czas realizacji projektu: 01.11.2012 - 31.08.2013 r.
Parametry:
Źródło światła: lampa ksenonowa o mocy 450W, detektor: fotopowielacz R928P, zakres spektralny 200-870 nm, podwójne monochromatory typu Czerny-Turner zarówno na linii wzbudzenia jak i emisji. FLS980 to modułowy spektrometr fotoluminescencyjny do pomiarów stacjonarnych i pomiarów rozdzielczych w czasie zarówno dla próbek ciekłych jak i stałych. Spektrofluorymetr sprzężony jest z inwersyjnym mikroskopem optycznym NIKON ECLIPSE TE2000-U. Dodatkowe wyposażenie zawiera:
- uchwyt typu "front face" z liniową regulacją położenia spoza przedziału próbek - do próbek silnie absorbujących w kuwetach, z wkładkami do pomiaru proszków i folii/próbek stałych,
- sfera do pomiarów wydajności kwantowej o średnicy 150mm, umieszczana w przedziale próbek, zapewniająca możliwość wykonywania pomiarów wydajności kwantowej próbek ciekłych w kuwetach jak i proszków,
- zautomatyzowane polaryzatory Glan Thompson w torze wzbudzenia i emisji,
- system do pomiarów czasów życia fluorescencji metodą skorelowanego w czasie zliczania pojedynczych fotonów (z ang. time correlated single photon counting, TCSPC) jako źródło wykorzystuje diodę luminescencyjną o długości fali 340 nm (częstotliwość repetycji 10MHz, szerokość impulsu poniżej 750 ps).
Osoba kontaktowa: Marcin Kozanecki, Gabriela Wiosna-Sałyga, Ewelina Witkowska
FLS980 połączony z mikroskopem optycznym to układ idealny nawet dla wymagających zastosowań w zakresie fotofizyki, fotochemii, biofizyki i inżynierii materiałowej. W trybie stacjonarnym spektrofluorymetr pozwala rejestrować widma emisji i widma wzbudzenia fluorescencji w zakresie od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni, zarówno w modzie „right angle” (detekcja fluorescencji pod kątem 90 st względem promieniowania wzbudzającego) jak również „front face”, co ma szczególne zastosowanie w przypadku próbek bardzo stężonych (krew, olej, wybielacze optyczne), nieprzeźroczystych (pigmenty), stałych (filmy polimerowe, kryształy, szkła kontaktowe). Możliwość polaryzacji zarówno światła wzbudzenia jak i światła emitowanego pozwala rejestrować widma anizotropii emisji i anizotropii wzbudzenia emisji. Są to pomiary szczególnie cenne np. przy badaniu procesów fałdowania białek, określaniu wewnętrznej lepkości błon i wpływu składu błon na ich płynność. Zakres możliwych do wyłowienia informacji dotyczących dynamiki badanych układów znacznie poszerza możliwość prowadzenia tych pomiarów w trybie rozdzielczym w czasie. Ważną zaletą urządzenia jest możliwość pomiaru bezwzględnej wydajności kwantowej próbki przy użyciu sfery całkującej, bez potrzeby stosowania wzorców wydajności kwantowej. Ponadto istnieje możliwość wyznaczania współrzędnych barwy oraz wartości luminancji świecących obiektów. Może być to szczególnie przydatne dla testowania produktów przemysłu oświetleniowego.
Rozdzielcza w czasie spektroskopia emisyjna i globalna analiza uzyskanych wyników pozwalają zrozumieć niejednokrotnie skomplikowaną dynamikę stanów wzbudzonych i zdefiniować procesy w nią uwikłane (np. reakcja przeniesienia ładunku, relaksacja rozpuszczalnika, tworzenie ekscimerów) dostarczając między innymi tak podstawowych parametrów jak czas życia emisji. Niekwestionowaną zaletą tego układu jest fakt zintegrowania spektrofluorymetru z inwersyjnym mikroskopem optycznym, co w znacznym stopniu poszerza spektrum możliwych jego zastosowań. Technika mikroskopii fluorescencyjnej jest cennym narzędziem w biologii, medycynie, biofizyce, biotechnologii i inżynierii materiałowej. Umożliwia detekcję i wizualizację sygnału pochodzącego od fluorochromu, tj. substancji zdolnej do emisji światła fluorescencyjnego po wzbudzeniu światłem o określonej długości fali. W przypadku struktur nie wykazujących naturalnej fluorescencji stosuje się znakowanie ich odpowiednimi fluorochromami. Technika pozwala badać i lokalizować białka jak również inne cząsteczki w komórkach i tkankach, prowadzić obserwację procesów dynamicznych oraz oddziaływań między składnikami żywej komórki, śledzić zmiany wewnątrzkomórkowego stężenia jonów. Szczególnie przydatna może być w przypadku badania układów gospodarz-gość, dostarczając informacji np. o stopniu zdyspergowania domieszki, czy wreszcie o mechanizmie transferu energii.